Wydarzenia historyczne w Formule 1: 29 września #abcf1 miło będzie, jak zaobserwujecie 🙂

1990- Pięćdziesiąte pole position Ayrtona Senny

Podczas kwalifikacji do Grand Prix Hiszpanii na torze Jerez Ayrton Senna zdobył pięćdziesiąte pole position w swojej karierze. Z czasem 1:18,387 pokonał o ponad 0,4 s. drugiego Alaina Prosta z Scuderii Ferrari.

Nagranie z Pole Position

A artykuł o 29 września można przeczytać również na stronie abcf1world

1991- Grand Prix Hiszpanii

Powyżej Ayrton Senna zdobył rok wcześniej na torze Jerez, a w 1991 roku Grand Prix Hiszpanii debiutowało na torze Catyalunya. Na zdjęciu (w komentarzu) jedno ze słynnych ujęć z historii motosportu, kiedy to Nigel Mansell i Ayrton Senna walczyli bark w bark na prostej startowej. Kierowca Williamsa na zdjęciu z lewej, Nigel Mansell wygra wyścig, co będzie jego 21 zwycięstwem w karierze. Podium uzupełnią Alain Prost i Ricardo Patrese.

2002- Michael Schumacher próbuje dokonać niemożliwego finiszu

Podczas Grand Prix USA na torze Indianapolis linię mety przekroczyły w tym samym momencie dwa bolidy Ferrari…a przynajmniej Michael Schumacher miał taki zamiar równając się z Rubensem Barrichello. Powodem tego manewru były wydarzenia z Grand Prix Austrii tego samego roku, kiedy to Rubens będący drugim kierowcą zespołu przepuścił Michaela Schumachera, tuż przed metą, dzięki czemu to on wygrał wyścig i zgarnął większą liczbie punktów, co pomogło mu w zdobyciu piątego tytułu Mistrza Świata. Kiedy tytuł został już zapewniony, Michael chciał się zrewanżować. Do jednoczesnego finiszu nie doszło, gdyż minimalnie przed Niemcem metę przekroczył jego kolega z zespołu, ale intencje warto docenić.

2019- Grand Prix Rosji

Jeżeli chodzi o skład na podium to Lewis Hamilton odniósł swoją 82 wygraną w karierze. Na drugim miejscu dojechał Valtteri Bottas, a na trzecim Charles Leclerc. Warto jednak skupić się w tym miejscu na losie zespołu Williamsa. George Russel nie ukończył wyścigu w wyniku awarii hamulców, a Robert Kubica zjechał do garażu, gdyż zespół obawiał się podobnej awarii w bolidzie Polaka.

Na tym historia powinna się zakończyć, ale w tamtym momencie brytyjska ekipa znajdowała się w kompletnej zgniliźnie nie tylko technicznej i finansowej, ale także PRowej. Z ust Claire Williams padło sformułowanie, że nie chodziło o bezpieczeństwo Roberta a…oszczędzanie części. Teoria dość szokujący, która nie powinna być zgodna z prawdą, ale w wyniku tak złego stanu zespołu, brzmiała na całkiem realną.

Zapraszam na pozostałe social media ABC
Twitter ABCF1: https://twitter.com/abcf1world
Facebook ABCF1: https://www.facebook.com/AbcF1World/
Tag abcf1 na wykopie: https://www.wykop.pl/tag/abcf1/

Poprzedni dzień: 28 września: https://abcf1world.wordpress.com/2021/09/28/wydarzenia-historyczne-f1-28-wrzesnia/

#abcf1 #f1 #f1pro #historia #historiajednejfotografii (2 fotki, więc ten tag się nada) #wyscigi #motoryzacja